Adaptacja Dziecka w żłobku

Pójście dziecka do żłobka, jest to trudny czas dla malucha, jak również Rodzica. Dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca, otoczenia oraz aby zaprzyjaźnić się z nowymi ciociami.

Rozstanie Dziecko przeżywa wraz z Rodzicami. Każdy maluszek najbezpieczniej czuje się przy Rodzicach czy najbliższych. Rozstając się Dziecko często reaguje płaczem, krzykiem, dlatego, drodzy Rodzice, rozmawiajmy z dziećmi i tłumaczmy, co je czeka. Z czasem Dzieciątko przyzwyczai się, że codziennie rano szykuję się do żłobka i tam spędzi parę godzin. Mówmy maluszkom, kiedy je odbierzemy, np. po obiedzie, po drzemce. Ważne jest by po odebraniu ze żłobka Dziecka, poświęcić mu jak najwięcej czasu. Maluch wtedy pragnie bliskości.

Adaptacja dziecka w żłobku, do nowego środowiska zależy od paru czynników i ciężko określić ile będzie trwała. Czasami zajmuje kilka dni, a czasem tygodni. Adaptacja w żłobku jest dużym przeżyciem zarówno dla dziecka i jak Rodzica. Musimy dać maluszkowi troszkę czasu by przyzwyczaiło się do nowego otoczenia i miejsca.

Maluch musi sie zmierzyć z wieloma trudnościami, adaptacja jest dla niego wyzwaniem-jednak większość dzieci z pomocą Rodziców przechodzą przez ten okres łagodnie i z sukcesem.

Ważne też jest, by nie przedłużać pożegnania dziecka w żłobku i być konsekwentnym w tym.